Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Informujemy, że w dniu 08.05 odbędzie się msza św. w Kościele pw. Ducha Św. w Chorzowie o godzinie 10:00. W intencji naszych podopiecznych, ich rodziców, opiekunów, członków Stowarzyszenia oraz pracowników Koła PSONI.

W dniu 09.05. o godzinie 10:30 zapraszamy na uroczyste świętowanie Dnia Godności w Chorzowskim Centrum Kultury w Chorzowie przy ulicy Sienkiewicza 3.

 

Niekoniecznie łyżeczką :)

Poznajemy świat za pomocą zmysłów. Połączenia ćwiczeń z słodką przyjemnością – stymulacja smakowa i dotykowa

:)

Teatr podążający za aktorem

Grupa Teatralna Outsider ma za sobą kolejny występ, tym razem podczas XVI Festiwalu Ekspresji, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez festiwalową publiczność. Działalność naszej grupy zaprezentowana została również w trakcie sesji naukowej, odbywającej się w Centrum Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego. Nie odstawaliśmy od innych prezentowanych podczas konferencji teatrów, osiągających wysoki poziom artystyczny. Na koniec usłyszeliśmy bardzo miłe słowa – pod adresem terapeutów zaangażowanych w działalność naszej grupy: „Nie tylko Wasi niepełnosprawni aktorzy doświadczają magii teatru, ale również dzięki Wam tej magii mogą doświadczyć widzowie”.

Podczas konferencji poszczególni prelegenci opowiadali o roli teatru w terapii dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.  Podkreślano jak ważne w przypadku takich grup, jest podążanie za aktorem. Jako terapeuci powinniśmy uważnie słuchać co mają do powiedzenia nasi podopieczni. Nie powinniśmy na siłę wciskać ich w kostiumy, które do nich nie pasują, narzucać im role, które staną się karykaturą ich samych. Pisząc scenariusz do spektaklu z udziałem osób niepełnosprawnych, trzeba pamiętać o godności tych osób. Teatry takie jak,  działająca przy naszym Ośrodku Grupa Outsider, powinny być głosem osób niepełnosprawnych. Głosem, który ze sceny może zostać w końcu wysłuchany.

 

Sylwia Pradelok

Sylwia Pradelok

mgr Sylwia Pradelok-Świerc – logopeda (Logopeda Kliniczny Terapii Wczesnodziecięcej) Dodatkowe kwalifikacje: terapia behawioralna, oligofrenopedagogika, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa

Więcej wpisów - Website