STATUETKA MOTYLA ZA FILM KONTRASTY

Film z udziałem niepełnosprawnych intelektualnie uczniów OREW, doceniony został podczas tegorocznego XV Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie. Otrzymaliśmy jedną z trzech głównych nagród festiwalowych. Jak można przeczytać w komunikacie jury, nagroda powędrowała do nas za żarliwość i empatię w rejestracji tworzenia sztuki, która staje się realizacją marzenia wśród osób z niepełnosprawnościami. To ogromne wyróżnienie dla niezwykłych aktorów. Nikt z nas nie spodziewał się, że  jedna z trzech statuetek Motyla, trafi właśnie do naszego Ośrodka. Wyróżniono nas obok takich produkcji jak „Downside up” – film otrzymał nagrodę w kategorii filmów fabularnych oraz „Przerwana misja” – nagroda w kategorii filmów dokumentalnych.

Nagrodzony film, opowiada o kulisach pracy przy spektaklu pt. „Kontrasty”.  Ukazaliśmy działalność  Grupy Teatralnej Outsider z innej perspektywy, oczami naszych niepełnosprawnych uczniów. To ich opowieść o pasji jaką rozbudził w nich teatr, zachwycił jurorów, którzy przyznali nam statuetkę Motyla. „Kontrasty – kulisy spektaklu” to film o pasji tworzenia, o tym że na scenie jest miejsce dla inności. Tu nie podziału na sprawnych i niepełnosprawnych,  różnice się zacierają, a deficyty aktorów na scenie stają się ich mocną stroną. Teatr to świat, w którym wszystko jest możliwe. Tu spełniają się marzenia, realizują pasje, wzmacnia się poczucie własnej wartości. Do tego niezwykłego świata zabierają widza uczniowie naszego Ośrodka:  Ola i Adam. Ola jest nie tylko aktorką naszej grupy, ale również  współtwórczynią filmu. Zaangażowała się w proces tworzenia scenariusza,  pomagała przy pracy nad choreografią. Statuetka Motyla, sprawiła że dostała pozytywnego wzmocnienia na całe swoje dalsze życie. Została doceniona przez jurorów, którzy podczas uroczystej gali festiwalowej kilkukrotnie podkreślili,  że jest aktorką i współtwórczynią filmu. Otrzymana nagroda, jak dotąd jedno z naszych największych osiągnięć o randze międzynarodowej. Nie było by to możliwe, bez przyjaciela naszej grupy Pawła Mikołajczyka autora zdjęć do filmu, który od lat wspiera nas w naszych działaniach i pomysłach.

 

Sylwia Pradelok

Sylwia Pradelok

mgr Sylwia Pradelok-Świerc – logopeda (Logopeda Kliniczny Terapii Wczesnodziecięcej) Dodatkowe kwalifikacje: terapia behawioralna, oligofrenopedagogika, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa

Więcej wpisów - Website

Kręcimy musical

Od maja kręcimy zdjęcia do nowego filmu opowiadającego o tym jak niewiele trzeba by odmienić czyjeś życie. Nasi bohaterowie ukazani zostali na zasadzie kontrastu ich losy przeplatają się ze sobą. Osobą, która odmienia życie poszczególnych, pojawiających się w filmie postaci, jest bufetowa grana przez naszą uczennicę Patrycję. Kolejną charakterystyczną postacią naszej opowieści jest starszy pan, grany przez aktora Teatru Reduta Adama Wrocławczyka. Pan Adam w przepiękny sposób śląska gwarą opowiada o Alicji, która znalazła się  po drugiej stronie lustra, przenosząc widza do krainy berów i bojek.

Sylwia Pradelok

Sylwia Pradelok

mgr Sylwia Pradelok-Świerc – logopeda (Logopeda Kliniczny Terapii Wczesnodziecięcej) Dodatkowe kwalifikacje: terapia behawioralna, oligofrenopedagogika, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa

Więcej wpisów - Website

Wycieczka do Lasu Kochłowickiego

W dniu 08.06 pojechaliśmy do lasu, gdzie obcowaliśmy z przyrodą, spacerowaliśmy leśnymi ścieżkami, słuchaliśmy śpiewu ptaków i relaksowaliśmy się nad stawami.

Wizyta w Chorzowskim Zoo :)

W ubiegłą środę zorganizowaliśmy dla naszych podopiecznych wycieczkę do Chorzowskiego ZOO. Pogoda była wcześniej zamówiona, także świeciło słoneczko i przy pięknej pogodzie widzieliśmy  duże zwierzęta m.in. gepardy, żubry, zebry, słonie, ale i też te najmniejsze pająki, węże, egzotyczne ptaki, ryby.
Przez znaczną część czasu towarzyszył nam paw, co spowodowało nie lada  atrakcję,bo wszystkim dopisywały humory i ochoczo spacerowaliśmy po zielonych terenach Zoo. 

Impreza Ośrodkowa – pt. „Kolory”

W dniu 18.05. w ośrodku nasi terapeuci zorganizowali zabawę dla wszystkich podopiecznych. Zapraszam do oglądania zdjęć!

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Informujemy, że w dniu 08.05 odbędzie się msza św. w Kościele pw. Ducha Św. w Chorzowie o godzinie 10:00. W intencji naszych podopiecznych, ich rodziców, opiekunów, członków Stowarzyszenia oraz pracowników Koła PSONI.

W dniu 09.05. o godzinie 10:30 zapraszamy na uroczyste świętowanie Dnia Godności w Chorzowskim Centrum Kultury w Chorzowie przy ulicy Sienkiewicza 3.

 

Niekoniecznie łyżeczką :)

Poznajemy świat za pomocą zmysłów. Połączenia ćwiczeń z słodką przyjemnością – stymulacja smakowa i dotykowa

:)

Teatr podążający za aktorem

Grupa Teatralna Outsider ma za sobą kolejny występ, tym razem podczas XVI Festiwalu Ekspresji, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez festiwalową publiczność. Działalność naszej grupy zaprezentowana została również w trakcie sesji naukowej, odbywającej się w Centrum Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego. Nie odstawaliśmy od innych prezentowanych podczas konferencji teatrów, osiągających wysoki poziom artystyczny. Na koniec usłyszeliśmy bardzo miłe słowa – pod adresem terapeutów zaangażowanych w działalność naszej grupy: „Nie tylko Wasi niepełnosprawni aktorzy doświadczają magii teatru, ale również dzięki Wam tej magii mogą doświadczyć widzowie”.

Podczas konferencji poszczególni prelegenci opowiadali o roli teatru w terapii dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.  Podkreślano jak ważne w przypadku takich grup, jest podążanie za aktorem. Jako terapeuci powinniśmy uważnie słuchać co mają do powiedzenia nasi podopieczni. Nie powinniśmy na siłę wciskać ich w kostiumy, które do nich nie pasują, narzucać im role, które staną się karykaturą ich samych. Pisząc scenariusz do spektaklu z udziałem osób niepełnosprawnych, trzeba pamiętać o godności tych osób. Teatry takie jak,  działająca przy naszym Ośrodku Grupa Outsider, powinny być głosem osób niepełnosprawnych. Głosem, który ze sceny może zostać w końcu wysłuchany.

 

Sylwia Pradelok

Sylwia Pradelok

mgr Sylwia Pradelok-Świerc – logopeda (Logopeda Kliniczny Terapii Wczesnodziecięcej) Dodatkowe kwalifikacje: terapia behawioralna, oligofrenopedagogika, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa

Więcej wpisów - Website