Biofeedback w praktyce

Od jakiegoś czasu posiadamy w naszym Ośrodku sprzęt umożliwiający przeprowadzanie terapii przy pomocy metody zwanej Biofeedback.

Pacjentowi, któremu chcemy przeprowadzić terapię „podłączamy” elektrody w odpowiednich punktach na głowie i na uszach. Po włączeniu programu, „widzimy” na ekranie fale, które wytwarza jego mózg. Istnieją pięć rodzajów fal: alfa, beta1, beta2, theta, delta, gamma  i SMR. Każda z nich odpowiada za inne czynności mózgu:

Alfa- są charakterystyczne dla stanu odprężenia, relaksu

Beta 1 za myślenie, uczenie, koncentrację, zapamiętywanie i twórczość,

Beta 2- sygnalizuje lęk, stres, strach,

Theta- najczęściej występują podczas medytacji, transu, głodu, intensywnych emocji. Zbyt duża częstotliwość odpowiada za wystepowanie ADHD i  wszelkich dys- grafii, lalii itp.

Delta- występują w stanie snu głębokiego. Występują tylko u dzieci.

Gamma- występują podczas dużych uniesień.

SMR- „fale szczęścia”, odpowiadają za dobre samopoczucie i wiarę w siebie.

W czasie terapii Biofeedback przeprowadzanej w OREW koncentrujemy się na falach Beta 1 i 2, Theta i SMR. Pacjent ma za zadanie koncentrować się na grze wyświetlanej na monitorze komputera, a my  staramy się tak go”stymulować”, żeby „wywołać” u niego pożądane fale, a zmniejszyć niekorzystne. Trening dobierany jest do potrzeb dziecka. Celem terapii jest poprawa koncentracji uwagi, pamięci, uczenia się, a także, gdy zachodzi taka potrzeba-  wyciszenie nadpobudliwości, uspokojenie. Jeden cykl obejmuje 10 zajęć, po przerwie 3-6 mies. można ponownie zastosować treningi.

O tym, czy dziecko może skorzystać z terapii decyduje lekarz neurolog. Terapia biofeedback jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta.

Ewa Hansel

Ewa Hansel

mgr Ewa Hansel - psycholog Dodatkowe kwalifikacje: oligofrenopedagogika, terapia SI (pierwszy stopień), EEG Biofeedback (pierewszy stopień)

Więcej wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>