Zabawy dobre nie tylko na ferie

Nareszcie nadeszły długo wyczekiwane przez uczniów ferie. Niektórzy z naszych uczniów także korzystają z wypoczynku w domu lub podczas wyjazdu. W ciągu dnia zachęcam do spacerów, a kiedy warunki na to pozwolą do zabaw na śniegu- jazdy na sankach, czy lepienia bałwana. Popołudnie natomiast to dobra pora na zabawy z dziećmi w domu.

Polecam czytanie dzieciom. Zdaję sobie sprawę, że czasem nie do końca rozumieją one treści nawet tych najprostszych historyjek.To nic nie szkodzi! Podczas czytania dziecku, nie jest najważniejsze zrozumienie tekstu, ale kontakt z rodzicem i wytworzenie się więzi emocjonalnej rodzic- dziecko. Nic tak korzystnie nie wpływa na wzajemne relacje, jak „magiczna chwila” przy lekturze. Ponadto czytanie wzbogaca słownictwo dziecka, powoduje, że łatwiej uczy się ono nowych słów.

Oprócz czytania warto pobawić się z dzieckiem. Poniżej przedstawiam kilka propozycji zabaw.

1. „Zgadnij, co narysowałam/em?”. Dajemy dziecku kartkę, ołówki, flamaster, kredki. Prosimy, żeby spróbowało „coś” narysować. Może to być tylko plątanina kresek, kółek itp. Po zakończeniu rysowania staramy się dostrzec spośród plątaniny linii konkretne kształty, np. zwierzęcia, przedmiotu. Pogrubiamy zarysy zauważonej postaci/zwierzęcia czy rośliny. Zabawa ta pozwoli dziecku na swobodną ekspresje, a nam na rozwinięcie wyobraźni. Wspólna praca zbliży rodziców i dzieci.

2. „Korkowe stworki”. Do tej zabawy potrzebujemy kartkę, farby i korki do butelek (mogą być też kawałki gąbki). Zanurzamy korki w farbie i odbijamy je na kartce. Z różnokolorowych plam mogą powstać ciekawe obrazy.

3. „Kolaż”. Z kolorowych gazet wydzieramy  fragmenty. Na kartce rysujemy zarys prostej formy, np.: samochodu, domu, po czym naklejamy fragmenty gazet wewnątrz konturów. Efektem naszej pracy będzie wielobarwna kompozycja .

Udanej zabawy:-).

Ewa Hansel

Ewa Hansel

mgr Ewa Hansel - psycholog Dodatkowe kwalifikacje: oligofrenopedagogika, terapia SI (pierwszy stopień), EEG Biofeedback (pierewszy stopień)

Więcej wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>